Pierwszy Ratownik - First Responder - Szansa na przeżycie
Pierwszy Ratownik - First Responder - Szansa na przeżycieZwiązek Ochotniczych Straży Pożarnych RP stara się wdrożyć w życie program "Pierwszy Ratownik" którego głównym celem wykorzystując w głównej mierze zasoby ludzkie Ochotniczych Straży Pożarnych jest udzielnie pierwszej pomocy osobie poszkodowanej do momentu dojazdu na miejsce zdarzenia służb ratowniczych.
"Zdaniem Europejskiej Rady Resuscytacji(ERR) OK. 80% stanów nagłych ma miejsce w domach, a udzielenie pierwszej pomocy, czyli często bardzo prostych czynności podejmowanych w celu ratowania osoby będącej w stanie zagrożenia życia, przez świadka zdarzenia jest kluczowe w tzw. łańcuchu przeżycia. Szybkie wezwanie służb ratunkowych i udzielenie pierwszej pomocy jest najważniejszym ogniwem w łańcuchu przeżycia. Im szybciej świadek zdarzenia wezwie pomoc, tym szybciej na miejsce dojadą służby ratunkowe. Natomiast udzielenie pierwszej pomocy podtrzymuję funkcje życiowe. Kluczowe dla przeżycia osoby będącej w stanie nagłego zatrzymania krążenia jest szybkie udzielenie pierwszej pomocy. Dobrej jakości uciśnięcia klatki piersiowej i defibrylacja za pomocą defibrylatora AED w ciągu 4 minut od zatrzymania krążenia zwiększa szanse na przeżycie nawet do 75%. Warto dodać że każda minuta zwłoki w wykonaniu defibrylacji zmniejsza szanse na przeżycie o 10%. Niestety w ciągu 4 min od utraty przytomności żaden zespół ratownictwa medycznego nie dojedzie na miejsce zdarzenia. Natomiast dzięki gęstej sieci pierwszych ratowników oraz wyposażeniu ich w AED lub wykorzystaniu urządzeń umieszczonych w miejscach publicznych można zwiększyć szanse na przeżycie, szczególnie na terenach wiejskich, gdzie czas dojazdu zespołu ratownictwa medycznego jest wydłużony."

Określenie first responder wprost można przetłumaczyć jako pierwszy reagujący lub pierwszy odpowiadający na zdarzenie. W nomenklaturze międzynarodowej jest to: członek służb przeszkolony do pierwszego kontaktu w czasie wypadków. System First Responder doskonale sprawdza się w Europie i na świecie – w Izraelu, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Niemczech, Austrii, Szwajcarii.

ZOSP RP pracuje nad wdrożeniem w Polsce Europejskiego Systemu First Responderów w oparciu o ratowników OSP. To jeden z najważniejszych elementów Strategii FLORIAN 2050, która jest na ukończeniu i lada chwila będzie konsultowana w ochotniczych strażach pożarnych i strukturach Związku.

Rozmowa z Marcinem Fleischerem
w całości ukazała się w „Strażaku” nr 8/2021