Informacje
Warto Wiedzieć
Ważne Linki
KG PSP

ZOSP RP

JRG Pasłęk
Warsztaty Ratownicze w Pasłęku
Warsztaty Ratownicze w PasłękuW sobotę 30.09.2023r. w Pasłęku odbyły się warsztaty ratownicze dla jednostek OSP z powiatu elbląskiego włączonych w struktury Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W zaplanowanych warsztatach udział wzięło 11 jednostek OSP, które dla lepszej organizacji ćwiczeń podzielone były na dwie grupy ćwiczące. Po zbiórce jednostek i omówieniu zasad bezpieczeństwa i uczestnictwa w warsztatach zastępy otrzymywały komunikaty z utworzonego na ten cel sztabu o miejscu i rodzaju zdarzenia, do którego nie alarmowo udawały się, aby podjąć działania.
Na terenie JRG 3 oraz jeziorka miejskiego każdy z ćwiczących zastępów pod okiem wyznaczonych funkcjonariuszy PSP miał do wykonania sześć zadań:
1) Budowa linii ssawnej oraz zassanie autem wody z jeziorka i podanie na dwie linie gaśnicze,
2) Podjęcie poszkodowanego znajdującego się w studni,
3) W symulowanej atmosferze zadymienia wprowadzenie rot gaśniczych do wnętrza budynku, pokonanie toru przeszkód, wywarzenie specjalnych drzwi i lokalizacja pożaru,
4) Udzielenie pomocy dwóm poszkodowanym znajdujących się w samochodzie osobowym, który uczestniczył w wypadku komunikacyjnym,
5) Uwolnienie osoby poszkodowanej, którą przygniótł samochód osobowy,
6) Dotarcie do osoby topiącej się i jej ewakuacja na brzeg.
Wszystkie epizody realizowane były w oparciu o wyposażenie własne jednostek OSP, co pozwoli na pewno bardziej zapoznać się z możliwościami posiadanego sprzętu jak i uwidoczni braki w wyposażeniu. Wspólne ćwiczenia były znakomitą okazją do wymiany doświadczeń oraz wypróbowania różnych technik ratowniczych przy poszczególnych zdarzeniach
Bitwa o remizy
NewsProgram "Bitwa o remizy" ogłoszony w minioną środę w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej ma zachęcić do aktywnego udziału w zbliżających się wyborach parlamentarnych.
Gmina w danym powiecie z największą frekwencją w wyborach do Sejmu i Senatu, otrzyma 1 milion złotych dotacji na termomodernizację, remont i wyposażenie remizy strażackiej.
Łączna kwota jaka ma być rozdzielona między jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych to ponad 300mln zł.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie www.gov.pl
"Mały Strażak" wręczono promesy jednostkom OSP z powiatu elbląśkiego
News7 września 2023 roku na placu przed remizą jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Jelonkach zorganizowano uroczystą zbiórkę, na której nastąpiło podsumowanie konkursu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie – „Mały strażak” dotyczącego dofinansowania zakupu sprzętu i wyposażenia jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Promesy na zakup sprzętu i umundurowania otrzymało 19 jednostek z powiatu elbląskiego.
W uroczystości udział wzięli miedzy innymi:
Leonard Krasulski - Poseł na Sejm RP, Robert Gontarz - Poseł na Sejm RP, Andrzej Śliwka - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Łukasz Kochan - Przedstawiciel Wojewody Warmińsko – Mazurskiego ds. bezpieczeństwa, Jarosław Bogusz – Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, Zbigniew Lichuszewski – Wójt Gminy Rychliki, nadbryg. Tomasz Komoszyński Warmińsko – Mazurski Komendant Wojewódzki PSP, bryg. Jarosław Gryciuk - Komendant Miejski PSP w Elblągu, Tomasz Kwietniewski –Wiceprezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Elblągu.
Zakupiony z programu „Mały Strażak” sprzęt i środki ochrony osobistej bez wątpienia wpłyną na poprawę bezpieczeństwa oraz efektywność ratowników podczas prowadzenia działań ratowniczych. Wszystkim beneficjentom programu serdecznie gratulujemy. Poniżej przedstawiamy listę jednostek, które otrzymały promesy:
OSP w Aniołowie;
OSP w Drulitach;
OSP w Fiszewie;
OSP w Gronowie Elbląskim;
OSP w Jegłowniku;
OSP w Jelonkach;
OSP w Krzewsku;
OSP w Kurowie Braniewskim;
OSP w Kwietniku;
OSP w Łęczu;
OSP w Osieku;
OSP w Pogrodziu;
OSP w Pomorskiej Wsi;
OSP w Sąpach;
OSP w Stegnach;
OSP w Świętym Gaju;
OSP w Tolkmicku;
OSP w Tropach;
OSP w Weklicach.
Pożar ciągnika
Pożar ciągnika23 sierpnia jeden zastęp z naszej jednostki zadysponowany został do pożaru ciągnika oraz ścierniska w miejscowości Mokajny.
04 sierpnia nasza jednostka zadysponowana została do usunięcia gniazda szerszeni w miejscowości Kwietniewo.

FOTO
Ostrzeżenia meteorologiczne
uwaga_burzaOd: Sobota 05.08 07:30 Do: Niedziela 06.08 07:30
Silny deszcz z burzami
stopień: 1

Od: Niedziela 06.08 07:30 Do: Poniedziałek 07.08 07:30
Burze z gradem
stopień: 2
źródło: IMGW-PIB Link
Ostrzeżenia meteorologiczne
uwaga_burzaOstrzeżenia meteorologiczne:
Burze z gradem
stopień: 1
prawd. 80%
Przebieg: Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Miejscami grad.
Uwagi: Brak.

Ważne:
Od: 2023-07-29 18:00
Do: 2023-07-30 04:00
źródło: IMGW-PIB
https://meteo.imgw.pl/dyn/?osmet=true#osmet=true&oshyd=false&pronieb=false&roadwarn=false&pnzh=false&model=alaro4k0&loc=52.24,21.034,6.5
Wielka Zbiórka krwi ponownie w Jelonkach
Wielka Zbiórka krwi ponownie w JelonkachObecnie, jak co roku w wakacje, do oddania krwi zgłasza się mniejsza liczba dawców. Latem wzrasta zapotrzebowanie na nią z uwagi na zwiększoną liczbę wypadków drogowych oraz fakt, że część dawców przebywa na urlopach. Sezon wakacyjny sprzyjają odpoczynkowi, ale nie mogą sobie na to pozwolić regionalne stacje krwiodawstwa, kiedy niedobory krwi i jej składników utrzymują się najdłużej. Dlatego też już w sobotę 22.07.2023r. w godzinach od 8.00 do 11.00 serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do skorzystania z możliwości oddania krwi w świetlicy wiejskiej w Jelonkach
Gorąco zachęcamy do udziału w tak szczytnym celu, jakim jest akcja krwiodawstwa.
Oddaj krew, ocal życie!
Wojewódzki etap Turnieju Wiedzy Pożarniczej " Młodzież Zapobiega Pożarom"
News26 maja 2023 roku odbyły się wojewódzkie – warmińsko-mazurskie – eliminacje 46 Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Konkurs został przygotowany przez Oddział Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP woj. warmińsko-mazurskiego we współpracy z Komendą Wojewódzką PSP w Olsztynie. Miejscem zmagań młodych uczestników była Biblioteka Uniwersytecka UWM w Olsztynie. Bardzo cieszymy się z faktu uczestnictwa na poziomie wojewódzkim członka naszej MDP Mikołaja Dudycz, który jako zwycięzca eliminacji powiatowych reprezentował powiat elbląski w kategorii szkół podstawowych V-VIII.
Poniżej przedstawiamy obszerną relację którą przygotował Oddział Wojewódzki ZOSP RP w Olsztynie.
Ostrzeżenie Hydrologiczne
uwaga_wodaOstrzeżenie hydrologiczne: gwałtowne wzrosty stanów wody
stopień: 1
prawdopodobieństwo: 70%
Obszar: Zlewnie rzek uchodzących do Zatoki Gdańskiej, Zalewu Wiślanego, Dolnej Wisły (kujawsko-pomorskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie)
Przebieg: W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia.
Uwagi: Ostrzeżenie wydane w związku z prognozowanymi opadami o charakterze burzowym, które występują lokalnie. Ze względu na swój charakter, intensywny, punktowy opad, w miejscu jego występowania może spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia (głównie na obszarach miejskich).

OSTRZEŻENIE HYDROLOGICZNE: 60
Ważne:
Od: 2023-06-26 23:00
Do: 2023-06-27 04:00
Czas wydania: 2023-06-26 18:44
Biuro: Biuro Prognoz Hydrologicznych w Gdyni, Wydział Prognoz i Opracowań Hydrologicznych w Gdyni
źródło: IMGW-PIB Link
Ostrzeżenia meteorologiczne
uwaga_burzaOstrzeżenia meteorologiczne:
Burze z gradem
stopień: 1
prawd. 80%
Przebieg: Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Miejscami grad.
Uwagi: Brak.

Ważne:
Od: 2023-06-26 23:00
Do: 2023-06-27 04:00
Czas wydania: 2023-06-26 10:06
źródło: IMGW-PIB Link
Bezpieczny wypoczynek nad wodą
Bezpieczny wypoczynek nad wodąBezpieczeństwo na wodzie

Planując wypoczynek nad wodą wybierajmy strzeżone kąpieliska, gdzie nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. Przed wejściem do wody starajmy się stopniowo schładzać aby uniknąć wstrząsu termicznego. Nie pływajmy również bezpośrednio po posiłku, zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka. Podczas pływania na dłuższym dystansie warto wyposażyć się w bojkę asekuracyjną. Przecenianie własnych umiejętności jest jedną z najczęstszych przyczyn utonięć.

Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana lub nie znamy głębokości, siły nurtu oraz ukształtowania dna. Skoki na tzw. „główkę” mogą skończyć śmiercią lub kalectwem. Dobrze jest znać oznaczenia obowiązujące na kąpielisku:

biała flaga – kąpiel dozwolona,
czerwona flaga – kąpiel zabroniona.
Podczas pływania kajakiem, łódką czy żaglówką, zawsze pamiętaj o założeniu kamizelki ratunkowej dopasowanej do wagi i wzrostu.
źródło: Link


Wygenerowano w sekund: 0.00 964,487 unikalne wizyty